GVSULakers.com
Entries Announced for Division II T&F Championship
 

 

 

May 15, 2013

ALLENDALE, Mich. - The Grand Valley State track and field teams have found out how many student-athletes will be competing at next week's 2013 NCAA Division II Outdoor Track & Field Championship, and the Lakers will be well-represented. The women's team will have 21 entries and two relays competing, while the men will have 16 entries and one relay competing.

The women's team will enter nationals ranked third in the USTFCCCA computer rankings, while the men are 10th. A complete list of rankings can be found by clicking here.

The men's 16 entries are the third-most at the championships, trailing only St. Augustine's 21 entries and Ashland's 19 entries.

On the women's side, the Lakers' 21 entries is the second-most, behind only Lincoln (Mo.)'s 22 entries.

A list of the student-athletes who will be competing at nationals, as well as their events and where their seed time or mark ranks them in the event, are below.

Nationals will run from Thursday, May 23rd, through Friday, May 25th at the Neta and Eddie DeRose Thunderbowl in Pueblo, Colo.

To see all meet information and access the page where live results will be available, please click here.

Women
1. Kayla Addison (4x100 Meter Relay)
2. Brittney Banister (100 Meter Dash - 17th, 4x100 Meter Relay, 4x400 Meter Relay)
3. Courtney Brewis (10000 Meter Run - 5th)
4. Katelyn Cliff (3000 Meter Steeplechase - 19th)
5. Katelyn Fox (Hammer Throw - 19th)
6. Kalena Franklin (100 Meter Hurdles - 7th, 4x400 Meter Relay)
7. Jennifer Fuller (High Jump - 18th)
8. Kristen Hixson (Pole Vault - 3rd)
9. Andrea Kober (400 Meter Hurdles - 9th, 4x400 Meter Relay)
10. Michaela Lewis (4x100 Meter Relay)
11. Sam Lockhart (Shot Put - 1st, Discus Throw - 1st, Hammer Throw - 3rd)
12. Hannah Osborn (3000 Meter Steeplechase - 4th, 5000 Meter Run - 10th)
13. Madie Rodts (1500 Meter Run - 7th, 5000 Meter Run - 22nd)
14. Jennifer Schornak (Pole Vault - 19th)
15. Laura Schroeder (Hammer Throw - 9th)
16. Carly Scott (4x100 Meter Relay)
17. Molly Slavens (10000 Meter Run - 10th)
18. Jamie Smith (Discus Throw - 13th)
19. Brittany Terry (4x400 Meter Relay)
20. Allyson Winchester (5000 Meter Run - 13th)
21. Alyssa Zokoe (Hammer Throw - 10th)
1. 4x100 Meter Relay - 7th (Scott, Addison, Lewis, Banister)
2. 4x400 Meter Relay - 11th (Terry, Banister, Kober, Franklin)


 

 

Men
1. Matt Armstrong (Shot Put - 8th)
2. Ethan Barnes (800 Meter Run - 11th)
3. Trent Chappell (High Jump - 6th)
4. Nathan Dekam (Discus Throw - 19th)
5. Stephen Fuelling (5000 Meter Run - 21st, 10000 Meter Run - 18th)
6. Nathaniel Hammersmith (4x400 Meter Relay)
7. Logan Hoffman (400 Meter Hurdles - 21st, 4x400 Meter Relay)
8. Jake Isaacson (3000 Meter Steeplechase - 18th)
9. Larry Julson (1500 Meter Run - 5th, 5000 Meter Run - 19th)
10. Kevin Leland (Pole Vault - 18th)
11. Mohamed Mohamed (4x400 Meter Relay)
12. Bret Myers (Pole Vault - 7th)
13. Alan Peterson (5000 Meter Run - 14th)
14. Donny Stiffler (Shot Put - 13th)
15. Chris Teitsma (4x400 Meter Relay)
16. Darien Thornton (Hammer Throw - 3rd)
17. Sean Wells (110 Meter Hurdles - 12th)
1. 4x400 Meter Relay - 13th (Hammersmith, Teitsma, Hoffman, Mohamed)

Louie's Locker Room